Oświetlenie podestu tarasu czy oświetlenie podłogowe na tarasie? Co wybrać?

Chcesz uzyskać efekt dekoracyjny? Zbudować niepowtarzalny klimat i podkreślić walory swojego tarasu? Pomyśl o oświetleniu podłogowym, tak aby uczynić to miejsce jeszcze bardziej wyjątkowym. Które rozwiązanie będzie lepsze? Warto się nad tym zastanowić zestawiając ze sobą wady i zalety obu rozwiązań.

Dlaczego warto rozświetlić podłoże tarasu?

Wydobycie z mroku posadzki i stworzenie nastrojowego klimatu przydomowej przestrzeni jest w stanie w jeszcze większym stopniu uprzyjemnić nam spędzany w tym miejscu czas. Oświetlenie podłogowe tego typu pełni głównie funkcję dekoracyjną, uzupełnia również efekt otrzymywany przy stosowaniu oświetlenia bocznego czy sufitowego.

Jeśli zrezygnowałeś z balustrad na swoim tarasie, to dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia będziesz w stanie uwidocznić różnicę poziomów. W ten sposób wzmocnisz poczucie bezpieczeństwa osób, które korzystają z twojego tarasu. Nawet po zmroku będzie tam bezpiecznie, nie dojdzie do przykrego skręcenia kostki.

Najczęściej używane oprawy oświetleniowe do tarasu

Rozświetlenie tarasu jest możliwe, jeśli użyjemy oprawy wbudowywanej. Stosując ten rodzaj obudowy uzyskamy efekt równego poziomu z materiałem wykończeniowym, deską tarasową lub płytkami. To rozwiązanie praktyczne oraz estetyczne, w żaden sposób wbudowane oprawy nie będą wpływały na komfort poruszania się, a także łatwiej będzie można utrzymać taras w czystości.

Producenci namawiają najczęściej do zastosowania oświetlenia z cofniętymi żarówkami. Ich budowa sprawia, że nie zostaniemy oślepieni ich działaniem. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na specyfikację techniczną. W szczególności ważny jest stopień ochrony IP, który powinien wynosić co najmniej IP44.

Czym rozświetlić posadzkę tarasu?

Oświetlenie podłogowe umiejscowione na posadzce tarasu jest możliwe za sprawą opraw o stopniu IP65. Zapewniają one pyłoszczelność, nawet ochronę przed lejącym się strumieniem wody. Ułatwi to mycie posadzki, gdyż będziemy mogli to robić za pomocą węża bez obaw o uszkodzenie opraw czy awarię instalacji.

Istotny w tym przypadku jest też parametr IK, który określa wytrzymałość mechaniczną produktu. Odporność na udar o określonej energii podaje się w dżulach. Im wyższy jest ten wskaźnik, tym ochrona jest wzmocniona. Stąpając po wytrzymałym źródle oświetlenia nie będziemy musieli martwić się o naruszenie ich poprawnego działania. To oświetlenie podłogowe najlepiej zamontować na obrzeżach tarasu lub w jego narożnikach.

Posts Tagged with…

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *