Nisko nad podłożem, czyli pomysł na oświetlenie nad podłogą

Montuje się je niewiele ponad podłogą, a służy temu, aby ułatwić bezpieczne poruszanie się po domu, zwłaszcza gdy jest ciemno. Zainstalowane punkty świetlne najczęściej instaluje się w przedpokoju. Dzięki nim w łatwy sposób można wyznaczyć drogę do łazienki, kuchni oraz często też wzdłuż schodów. Takie oświetlenie podłogowe to przede wszystkim robiąca wrażenie dekoracja, która podświetla wybrane miejsca w każdym mieszkaniu.

Pamiętaj o nim już na etapie projektowania wnętrz

Już za nim pomyślimy o tym, jak będzie wyglądać nasze mieszkanie, warto pomyśleć o oświetleniu, które ma posłużyć jako ułatwiające poruszanie się po wszystkich pomieszczeniach. Czy to oświetlenie podłogowe można określić mianem komunikacyjnym? Z pewnością tak, od wielu lat swoje zadania spełniają popularne halogeny. Nowocześniejsze diody LED również stają się coraz to częstszym wyborem.

Te wymienione źródła światła można swobodnie zamontować także w suficie czy ścianach, lecz w podłodze najczęściej producenci sugerują wykorzystanie oświetlenia diodowego. W przypadku lamp halogenowych należy pomyśleć o wyborze konkretnych opraw. Warto umieścić źródło światła na matowym szkle, co pozwoli na równomierne oświetlenie nawet całej ściany.

Gdzie zamontować halogeny?

Obudowa halogenu może nagrzewać się, stąd minus stosowania jej, gdy jest włączona. Wówczas należy unikać jej dotykania, ponieważ grozi to nawet poparzeniem. Stosowanie oprawy z odbłyśnikiem w oprawie pozwala na skupienie światła w taki sposób, aby podkreślić efekt dekoracyjny dowolnego obiektu. Względy techniczne jednak nie ograniczają możliwości montażu praktycznie w każdym miejscu.

Decydując się na montaż halogenów w podłodze łazienki przy chodzeniu boso może okazać się to ryzykownym posunięciem. Według polskich norm prawnych, oświetlenie podłogowe w postaci halogenów można również zamontować wewnątrz kabiny natryskowej. Najlepiej w tej kwestii zasięgnąć porady elektryka.

Posts Tagged with…

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *