Czy oświetlenie wpływa na nastrój i wzrok?

Wpływ oświetlenia na nasze życie jest niewyobrażalny. Jego obecność zaznaczona jest praktycznie w każdym momencie codzienności. Jest przydatne, ale też niejednokrotnie tworzy nastrój, klimat. Wszędzie gdzie jesteśmy, nasz wzrok odbiera promienie, wiązki płynące z lamp lub naturalnych źródeł światła. Jak oświecać swoje życie, tak aby czerpać z niego garściami?

Sztuczne oświetlenie stałym elementem codzienności

Bez niego nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować w naszych mieszkaniach. Warto z tego powodu dowiedzieć się, w jaki sposób je zamontować w określonych pomieszczeniach. Ma to ogromne znaczenie dla naszego narządu wzroku i odnośnie naszego samopoczucia.  Przykładowo zbyt jasne oświetlenie wydobywające się z monitora powoduje, że oczy nas pieką. W okresie jesienno-zimowym problem narasta, gdyż nasłonecznienie jest znacznie mniejsze.

Odpowiednie oświetlenie oznacza mniej kłopotów z zasypianiem, więcej energii oraz siły, chęci do działania. Radzenie sobie z jesienną chandrą, rozdrażnieniem umożliwia wydajność naszego domowego oświetlenia. Stosowanie barwy ciepłej, czyli zbliżonej do wartości 2700 K sprzyja wyciszeniu. Z kolei chłodniejsze tonacje sprzyjają koncentracji.

Czy oświetlenie LED szkodzi?

Jakie źródło światła należy wybrać? Czy tradycyjne żarówki czy oświetlenie LED? Nowa technologia ma jako główną zaletę – długoletnią eksploatację. Tak właśnie jest w przypadku LED, która emituje niebieską wiązkę światła. Niestety ona jest szkodliwa dla zdrowia! Ma to się nijak do ekonomiczności oraz niską szkodliwością ekologiczną.

Z tego też powodu należy wybierać produkty spełniające normę fotobiologiczną, czyli zdefiniowany zbiór zagrożeń dotyczących korzystania z oświetlenia. Przekraczanie dozwolonego stopnia wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Nie jest to odczuwalne od razu, lecz po kilku miesiącach zaczną nam doskwierać skutki uboczne, jak np. bóle głowy, zmęczenie oczu, nudności.

Jak prawidłowo dobrać oświetlenie?

Należy dbać o swój komfort i zdrowie, dlatego warto pomyśleć o barwie światła sprzyjającemu odprężeniu i błogiemu lenistwu, którą warto mieć w sypialni, a w miejscach, w których podejmujemy wysiłek umysłowy chłodniejsze oświetlenie. Dokonując zakupów należy zwrócić uwagę na informacje zawarte na opakowaniu.

Interesować nas będzie ilość światła określona w luksach. W domowym biurze warto, aby sięgała 500 lx. Po 1000 lx w przypadku, gdy prowadzimy warsztat z rękodziełem, mechaniką. W pokoju dziecka, które odrabia lekcje przy swoim biurku skala także powinna wynosić około 1000 lx.

Posts Tagged with…

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *