Co musisz wiedzieć o energooszczędnym oświetleniu?

Czasy, w których używaliśmy żarówek wolframowych dawno już minęły. Na rynku producenci zasypują nas całym wachlarzem produktów. Mając na uwadze koszty zużycia energii elektrycznej, warto pomyśleć o energooszczędnych lampach. Jakie należy wybrać, tak aby była to inwestycja, która będzie wystarczająca na lata?

Światło coraz ważniejsze

Sztuczne oświetlenie w naszym klimacie odgrywa szczególnie ważną rolę. Należy doceniać jego funkcjonalność, ale też walory estetyczne. Oddziałuje na nasze samopoczucie, zdrowie i pozwala nam podejmować wiele czynności, gdy za oknem zapada zmrok. Zaletą energooszczędnych żarówek jest fakt, iż ich żywotność jest dłuższa niż poprzedniej technologii.

Energooszczędne żarówki mogą posłużyć nam jako oświetlenie nie tylko w pomieszczeniach naszych domów, ale także na zewnątrz. Rozjaśnienie ścieżki przed domem wpłynie pozytywnie na nasze bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę na to, iż właściwości lamp energooszczędnych oznaczone są literami efektywności – od A do G. Te pierwsze, to produkty, które nie uszczuplą naszych portfeli.

Na czym polega energooszczędność?

Dokonując zakupu żarówki należy sprawdzić jej żywotność na podstawie podawanej liczby godzin. W zależności od ceny możemy zakupić produkty, którego wytrzymałość mieści się w granicach od 2 do 50 tysięcy godzin. Ponadto niezwykle ważna jest barwa światła. Wyraża się ją w kelwinach – K. Na półkach sklepowych możemy odnaleźć oświetlenie w wersji neutralnej, ciepłej, jak i chłodnej.

Podobnie w przypadku modelach LED. W ich przypadku jednostki podawane są w lumenach – LM. Wówczas strumień świetlny określa skuteczność światła. Poza tym energooszczędne żarówki są produkowane z przeróżnymi gwintami, które dostosowane są do nowoczesnych, jak i tradycyjnych opraw. Najbardziej znane Polakom są E27 i E14, są G9, G4 czy również MR16 lub MR11.

Zalety świetlówek kompaktowych

Podczas gdy oświetlenie LED zyskuje na popularności, to i tak niezmiennie najwyższą popularnością cieszy się świetlówka kompaktowa. To szansa na obniżenie emisji gazów cieplarnianych, a wykorzystana energia jest mniejsza o 80% niż w przypadku tradycyjnych odpowiedników. Nawet przy intensywnym użytkowaniu świetlówki kompaktowe są w stanie funkcjonować nawet do siedmiu lat.

Jeśli zdecydujemy się na tego rodzaju oświetlenie to musimy zwrócić uwagę na liczbę cykli włącza i wyłączania. W pomieszczeniach, w których często będziemy zapalać i gasić możemy wpłynąć na skrócenie cyklu ich żywotności.

Posts Tagged with…

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *